• Szkolenia
  • ADR dla kierowców
  • ADR stanowiskowe
  • Certyfikat Kompetencji Zawodowych
  • Napełnianie cystern
  • Harmonogram Szkoleń
  • Kurs ADR za 1 zł
  • DGSA
  • BHP/ PPOŻ
  • Testy ADR
  • Aplikacja ADR
  • Polityka prywatności
  • Dofinansowania do bezpieczeństwa
  • Sprzedaż / sklep
  • Kontakt
  • Oznakowanie cystern ADR

    Najwidoczniejszą różnicą w oznakowaniu jest zastosowanie na cysternach nalepek ostrzegawczych oraz tablic pomarańczowych z numerami rozpoznawczymi zagrożenia ( numer znajdujący się w górze tablicy) oraz numerem UN przewożonej substancji ( czterocyfrowy numer znajdujący się w dole tablicy).

    Numery na poniższej tablicy informują, że: 33 – jest to materiał ciekły łatwopalny o temperaturze zapłonu do 23 °C, 1170 – nr UN etanol, II grupy pakowania. Wszystkie numery rozpoznawcze zagrożeń można znaleźć w dziale 5.3.2.3 Umowy ADR, numery UN w tabeli A działu 3.2 Umowy ADR, tzw. tabeli towarów niebezpiecznych lub w aplikacji mobilnej „ ADR APP Mobile”.

    Najprostsza wersja oznakowania występuje przy przewozie jednego towaru niebezpiecznego w cysternie. Tablica pomarańczowa z numerami powinna być umieszczona z przodu i z tyłu jednostki transportowej, natomiast nalepki po obu bokach oraz z tyłu jednostki transportowej.

    Jeżeli w  cysternie wielokomorowej, kierowca przewozi więcej niż jeden towar niebezpieczny to z przodu i z tyłu jednostki transportowej powinna znaleźć się gładka tablica pomarańczowa, czyli bez żadnych numerów. Natomiast tablice z numerami rozpoznawczymi zagrożenia oraz numerami UN przewożonych towarów powinny znaleźć się na wysokości każdej komory w której znajdują się poszczególne towary. Nalepki ostrzegawcze powinny zostać umieszczone na obu bokach każdej komory oraz z tyłu ( po jednej nalepce każdego wzoru).

    Wyjątek: przy przewozie UN 1202, 1203, 1223, 1268 oraz 1863 cysterna powinna zostać oznakowana jak do przewozu towaru o najniższej temperaturze zapłonu.

    Przykład: przy przewozie w jednej cysternie benzyny i oleju napędowego cysterna może być oznakowana jak do przewozu benzyny. W takiej cysternie może znajdować się komora z benzyną lub próżna, nieoczyszczona komora po benzynie.


    Nietypowym, ale często spotykanym na drogach są jednostki transportowe przewożące kontenery-cysterny. Oznakowanie w tym przypadku jest dość proste, ponieważ kontener-cysterna powinien być oznakowany nalepkami oraz tablicami pomarańczowymi z każdej strony ( warto pamiętać, że ADR daje możliwość użycia na kontenerach i kontenerach-cysternach tablicy pomarańczowej w formie naklejki, która oczywiście nie spełnia wymogu wytrzymałości w ogniu minimum 15 minut). Jednostka transportowa powinna zostać oznakowana gładkimi tablicami z przodu i z tyłu.


    Kolejnym przykładem transportu specjalistycznego, zaliczanego do przewozu w cysternach, jest przewóz w pojazdach-bateriach. Takie pojazdy różnią się jedynie wyglądem, mocno odbiegającym od powszechnego wyglądu cystern, jednak oznakowanie jest identyczne jak dla cystern przewożących jeden towar niebezpieczny.
     

    Dodatkowe znaki stosowane na cysternach:

    Znak dla materiałów zagrażających środowisku, przy przewozie np. oleju napędowego lub benzyny. Znak powinien być umieszczany obok nalepek ostrzegawczych.


    Znak dla materiałów przewożonych w podwyższonej temperaturze lub nadanych do przewozu w stanie ciekłym w temperaturze minimum 100 °C lub w stanie stałym w temperaturze minimum 240 °C. Znak powinien być umieszczany obok nalepek ostrzegawczych.


    WAŻNE!

    Cysterny w stanie opróżnionym, nieoczyszczonym ( puste, nieumyte) podlegają takim samym zasadom jak w stanie napełnionym.

    Zdjęcia własne.
    Grafiki: ADR APP Mobile: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.leincar.adr
    Udostępnij na

    Jeżeli jesteś zainteresowany i chcesz uzyskać
    więcej informacji zadzwoń

    501060043

    lub wyślij wiadomość poprzez formularz niżej

    SzkoleniaDGSABHP/ PPOŻTesty ADRAplikacja ADRDofinansowania do bezpieczeństwaSprzedaż / sklepKontakt
    img rectangle