Towary niebezpieczne w pojazdach
Co pomyślisz na hasło z tytułu? Zapewne, jak większość, pomyślisz o transporcie towarów niebezpiecznych pojazdem typu firanka, chłodnia czy przewóz paliw lub chemii w cysternach. Będziesz mieć rację. Jednak nie jest to to wszystko. Często mamy kontakt z towarami niebezpiecznymi nawet o tym nie wiedząc lub nie zdając sobie z tego sprawy w domu lub naszych codziennych pojazdach wykorzystywanych w życiu prywatnym lub zawodowym.
W tym artykule zajmiemy się towarami niebezpiecznymi sklasyfikowanymi zgodnie z Umową ADR znajdującymi się w pojazdach ciężarowych.
Pierwszym co przyjdzie nam na myśl będzie paliwo. Zdecydowana większość pojazdów ciężarowych napędzana jest przez olej napędowy, więc mamy towar niebezpieczny klasy 3, czyli UN 1202 olej napędowy. Coraz częściej wykorzystywane są również inne paliwa do zasilania pojazdów, np. LNG lub CNG. Odpowiednio LNG – UN 1972 gaz ziemny schłodzony skroplony, CNG - UN 1971 gaz ziemny sprężony. Możliwości napędu pojazdów użytkowych mamy całkiem sporo, a przecież zostaje nam jeszcze kolejna opcja, pojazd zasilany energią elektryczną, czyli posiadający akumulatory. UN 3480 baterie litowo-jonowe lub jeżeli pojazd posiada urządzenia zasilane energią elektryczną UN 3481 baterie litowo-jonowe w urządzeniach.
Zostają nam jeszcze najstarsze akumulatory, te o których wszyscy zdają się zapominać, klasyczne akumulatory kwasowe, czyli UN 2794 akumulatory mokre napełnione kwasem.
UWAGA: ADR 2025 przyniesie nowe akumulatory, baterie sodowo-jonowe.
Zajmijmy się bezpieczeństwem. Pojazdy stają się coraz bezpieczniejsze, więc muszą zawierać coraz więcej urządzeń bezpieczeństwa. Najpopularniejszym są poduszki powietrzne, czyli UN 0503 urządzenia bezpieczeństwa pirotechniczne, więc mamy towary klasy 1 – materiały wybuchowe. Innym rodzajem urządzeń bezpieczeństwa może być UN 3268 urządzenia bezpieczeństwa uruchamiane elektrycznie.
Co w przypadku pożaru pojazdu? Użyjemy gaśnic czyli UN 1044 gaśnice.
Jak widzimy towary niebezpieczne to nie tylko „ transport”, ale również każdy pojazd poruszający się po drogach zawiera w swoich podzespołach coś z ADRu. Dużo? Ale to jeszcze nie wszystko, sklasyfikowane są jeszcze pojazdy zasilane paliwem ciekłym lub gazowym, pojazdy zasilane ogniwami paliwowymi, pojazdy zasilane akumulatorami. Natomiast te pojazdy to już temat na inny artykuł.